Fórum
Fitoterápia
" Nem lehet kétféle medicina, ortodox és alternatív.
Egyféle medicina van, amelyik jól működik "
A gyógynövények története, használata régebbi időre nyúlik vissza, mint az ember írott története. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) felmérései szerint a Föld népességének kétharmada - kb. 4 milliárd ember – elsődleges orvosságként még ma is gyógynövényeket használ.
Őseink elsősorban táplálékkutatás során, véletlenül fedezték fel azoknak a növények a kedvező hatását, amit orvosságként is használni kezdtek. Más feltevések szerint az ember az állatoktól leste el a gyógynövények „alkalmazását”. Ezt az elképzelést sok kutató elveti, holott kétségtelen, hogy vannak olyan növények, melyek szervezetre gyakorolt jótékony hatását, gyógyhatását vagy éppenséggel mérgező tulajdonságának felismerését az állatoknak köszönhetjük. Ilyen például a kávé, amelyet a kecskék fedeztek fel, a kinin, amit az oroszlánoknak és a pumáknak köszönhetünk.
A korai társadalmakban a gyógynövények ismerete hatalmat jelentett. A gyógyítás hosszú időre összekapcsolódott a hitélettel, a gyógyfüvek ismerői gyógyítók és egyben szellemi vezetők is voltak.
Napjainkban világszerte elismerik a gyógynövények terápiás létjogosultságát. A gyógynövényekkel történő orvoslás – több évtizednyi mellőzését követően – hazánkban is reneszánszát éli. Sokszor azonban nehéz választani a különböző szerek közül. Fontos tudni, hogy a gyógynövények nem csodaszerek, csak a megfelelő ismeretek birtokában, megfelelő módszerrel alkalmazva fejtik ki jótékony hatásukat. Igaz, alkalmazásuk az esetek többségében nem rejt kockázatot, de egyes gyógynövények együttadása kiolthatja, vagy fokozhatja egymás hatását, illetve szintetikus gyógyszerekkel együtt alkalmazva a kölcsönhatások akár problémát is jelenthetnek.
Testi, lelki betegségeinkre nem csak a szintetikus gyógyszerek kínálhatnak megoldást. Mostanában egyre nagyobb figyelmet kap a gyógyításban a fitoterápia, mely a gyógynövények erejére támaszkodik, és a természet sokszínű patikáját használja fel egészségügyi problémáink enyhítésére. A módszernek számtalan előnye lehet, ám korántsem mindegy, hogy hogyan és milyen betegségek esetén alkalmazzuk a különböző gyógynövényeket!
A gyógynövényekkel való gyógyítás nem új keletű módszer, az emberek már évszázadok óta használják a természetben fellelhető összetevőket a különböző betegségek, nyavalyák gyógyítására. Sőt! Bizonyos növényi hatóanyagok még ma is fontos alapját képezik egyes kémiai szintézissel előállított gyógyszereinknek és szépségápolási termékeinknek. Persze a gyógynövénygyógyászat is sokat változott az idők folyamán.
Manapság a fitoterápia félúton van a konvencionális orvostudomány és az alternatív gyógyászat között, de legtöbbször a természetgyógyászat kategóriájába sorolják.
A fitoterapeuták képzett szakember, gyógynövényszakértők, akik kizárólag a megfelelő vizsgálatokat és konzultációt követően ajánlanak gyógynövénykészítményeket a hozzájuk forduló pácienseknek. A fitoterápiát gyakran a modern orvoslás eszközeivel kombináltan alkalmazzák, és a beavatkozásokat, gyógyszeres kezeléseket a gyógynövények erejét felhasználva egészítik ki. Az alapszemlélet része, hogy az embernek nem csak a testi tüneteit kell kezelni, hiszen a lelkünkben maradt tüskék éppúgy előidézhetnek megbetegedéseket. A fitoterápia hatékonysága elsősorban a szakértelem és a minőség függvénye. Rendkívül fontos például, hogy a növényi részek kiválasztása tudományos alapon történjen.
A módszer alapját képező gyógynövények számtalan módon felhasználhatóak, fogyaszthatjuk őket teaként, vagy kapszula formájában, de külsőleg például külsőleg kenőcsként, vagy borogatásként is megállják a helyüket.
A fitoterápia mellett leggyakrabban felhozott érv, hogy a gyógynövényes készítmények jóval kevesebb mellékhatással rendelkeznek, mint a szintetikus gyógyszerek. Nem csak a megelőzésben van nagy szerepük, de az enyhébb betegségek és az ezzel járó kellemetlen tünetek megszüntetéséhez is hozzájárulhatnak. Megfelelően használva erősíthetik ellenállóképességünket, és beindíthatják a test öngyógyító mechanizmusait. Ez azonban nem jelenti azt, hogy kontroll nélkül alkalmazhatnánk őket, hiszen a tévhittel ellentétben a gyógynövényeknek is lehetnek mellékhatásaik. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a kiválasztásukhoz mindenképpen kérjük orvos, vagy képzett, hivatalos papírral rendelkező fitoterapeuta segítségét!