.
Kemoterápia
/ forrás:http://daganatok.hu/reszletes-osszeallites-a-leggyakrabban-alkalmazott-kezelesi-eljarasokrol/kemoterapia /
A kemoterápia lényege, hogy a beteget olyan gyógyszerekkel (sejtmérgekkel, citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a ráksejtek szaporodását gátolják és/vagy azokat megölik. E rákellenes szerek túlnyomó többségére a sűrűn, gyorsan szaporodó, burjánzó sejtek - mint a ráksejtek - különösen érzékenyek.
A kemoterápiás kezelés káros mellékhatásainak alapját az képezi, hogy a kemoterápiás szerek hatása nem csak a rákos sejteket érinti. E szerek hasonló, tehát a sejtosztódást gátló, sejtpusztító hatást fejtenek ki a szerveinket, szöveteinket felépítő sejtek közül mindazokra, amelyek a ráksejtekhez hasonlóan gyors tempóban szaporodnak.
Ma már számos kemoterápiás szer van forgalomban. Sokszor jobb eredmény érhető el, ha a kezelés során több, különböző rákellenes szert együtt alkalmaznak. Ezt az eljárást kombinált kemoterápiás kezelésnek nevezik.
Van, amikor egyedül a kemoterápiás kezeléssel gyógyulás érhető el, főként a vérképző szervek rosszindulatú daganatai, leukémiák, limfómák esetében. Gyakran viszont a sebészi és a sugárterápia eredményeinek javítása érdekében, annak kiegészítéseként kerül alkalmazásra. Ezt adjuváns kemoterápiás kezelésnek nevezik.
Sokszor viszont már eleve szerényebb célok elérése érdekében alkalmaznak kemoterápiás kezelést, így a daganat növekedésének lassítása, a szervezetben való szétterjedésének megakadályozása, vagy a már szétszóródott daganatsejtek remélhető elpusztítása érdekében. Olykor pedig a rák okozta tünetek, panaszok, fájdalom enyhítése érdekében kerül sor kemoterápiás kezelésre. Ez utóbbi formát palliatív kemoterápiás kezelésnek nevezik.
A kemoterápiás gyógyszerek adagolása a szertől és a körülményektől függően többféle módon történhet: szájon át (pirula, kapszula vagy folyadék formájában), valamelyik nagyobb vénán keresztül (intravénásan), illetve a bőr alá vagy az izomzatba fecskendezve.
A kemoterápiás kezelés nem feltétlen tesz szükségessé kórházi bentfekvést. Megfelelően felkészült szakrendelőkben járóbeteg rendelés keretében, esetleg az orvos rendelőjében, vagy a beteg otthonában is elvégezhető a kezelés. Ez mindenekelőtt az alkalmazott gyógyszer jellegétől, a helyi adottságoktól és sok más tényezőtől függ.
Fontos, hogy a beteg tartsa magát a megkezdett kezelés rendjéhez, önkényesen ne szakítsa meg azt, viszont minden, a kezelés kapcsán észlelt, szokatlan érzésről, jelenségről pontosan tájékoztassa orvosát és kérdezze meg tanácsát, különösen az esetleg tapasztalt kellemetlenségekkel, szokatlan tünetekkel és panaszokkal kapcsolatban.
Nem kevésbé fontos az is, hogy a beteg a kemoterápiás kezelés megkezdése előtt informálja orvosát, hogy egyébként szed-e más okból valamilyen gyógyszert. Előfordulhat ugyanis, hogy a más okból szedett gyógyszerek között van olyan is, melynek szedése a kemoterápiás kezelés alatt nem kívánatos, vagy kifejezetten ellenjavallt, egymás hatásának zavarása miatt.
A beteg szempontjából rendkívül fontos, hogy a kezelés megkezdése előtt tájékoztatást kapjon orvosától, hogy a kezelés kapcsán milyen mellékhatásokra számíthat, hogyan enyhítheti azokat és előreláthatóan meddig tartanak.
Kívánatos az is, hogy a beteg arról is kellőképpen tájékozott legyen, hogy a kemoterápiás kezeléstől nem várhat azonnali, gyors, látványos javulást. A kezelés hatása eredményesség esetén is jóval később, több kemoterápiás kúra befejezése után mutatkozik, és az eredményesség megállapítása a kezelés előtti és a kezelés befejezését követő sokoldalú és gondos kivizsgálás során kapott leletek összehasonlítása alapján lehetséges.
Orvosok a kemoterápiáról
Rákot okozhat a kemoterápia?
/ forrás:https://drtihanyi.hu/rak-ellen/rakot-okozhat-a-kemoterapia /
Bizony régóta tudjuk, hogy a rákos daganatok egyes kezelési formái nem csak a rákos sejtekre gyakorolnak negatív hatást, hanem az ép, egészséges sejtekre is. A Nature Medicine szaklapban megjelent tanulmány szerint a kemoterápia (melynek célja a rákos sejtek elpusztítása) az egészséges sejtekben olyan károsodást okozhat, menynek következtében azok olyan fehérjéket választanak ki, amik elősegítik a tumor növekedést.
A kemoterápia az olyan gyorsan osztódó sejteket célozza meg, amilyenek a rákos sejtek is vagy például a hajhagymák. A tanulmány során prosztatarákos betegek szöveteit vizsgálták és azt találták, hogy a kemoterápia az egészséges sejtek DNS-ét is károsította, a sérült sejtek pedig többet termeltek abból a fehérjéből, mely elősegíti a rákos daganatok növekedését (egyes esetekben 30-szoros mennyiségről beszélhetünk).
A WNT16B jelű fehérjék segítik a tumor növekedését és erősítik a rákos sejtek ellenálló képességét a kemoterápiával szemben.
Sokszor tapasztalható a kemoterápia során, hogy a daganat kezdetben jól reagál a kezelésre, később azonban rezisztenssé válik vele szemben és növekedni kezd. Kétélű kard tehát a kemoterápia, mindig komoly egyéni mérlegelés kell, hogy megelőzze elkezdését.
A protokollok ideje lassan lejár. Az egyéni, testre szabott terápia a jövő (sőt már a jelen is), mert nincs két egyforma ember, nincs két egyforma rákbetegség sem. Gyógyítani pedig nem a betegséget, hanem a beteg embert kell.
A különbség a kettő között óriási.
A KEMOTERÁPIA MELLÉKHATÁSAI
.
/ forrás:http://balaicza.hu/kemoterapia-mellekhatasai/?gclid=Cj0KEQjwyN7JBRCZn7LKgb3ki8kBEiQAaLEsquQYjrEP-7vWgmSI4scQsPW_tMNL5Ccqe_EB2M05XIEaAmMs8P8HAQ /
.
Míg a kemoterápia célja a gyorsan szaporodó rákos sejtek elpusztítása, a normális testi sejtek – mint a haj-, máj-, bél-, csontvelő… sejtek, melyek szintén gyorsan osztódnak – is sérülnek, pusztulnak. Ez enyhébb-súlyosabb mellékhatásokat okozhat, melyek általában átmenetiek és minden embernél mások. Függnek a személy korától, a kezelés típusától és a rák helyétől.
Ilyen nem kívánt mellékhatások:
.
Fáradtságérzet: Ez általános jelenség. Néhányan extrém fáradtságot éreznek még elegendő alvás, vagy pihenés után is – ennek oka a vérszegénység, a felszívódási zavar, a máj-és vese erős terheltsége.
.
Rossz közérzet és fájdalom. A kemoterápia okozhat idegrendszeri problémákat és égő, zsibbadó, bizsergő, vagy szúró fájdalmat a végtagokban. A gyógyszerek némelyike szájüregi gyulladást, fájdalmat, fejfájást, izomfájdalmakat és gyomor-bélproblémákat válthat ki: pl. görcsöt, hasmenést, erős puffadást – mert a normál baktériumflóra tönkre megy. Ezek célzott vitaminkúrával és a baktériumflóra regenerálásával rendezhetők.
.
Bőrelváltozások: A kemoterápiát kapó betegek bőre pirossá, érzékennyé (főleg napon), vagy irritálttá válhat. Azoknak, akik sugárkezelést kapnak a kemoterápia előtt, bepirosodik, felhólyagosodik és hámlani kezd a bőrük. Ezek a sugárkezelés legismertebb mellékhatásai. Ezért kemo és besugárzás idején csak természetes anyagú kozmetikumokat és testápolókat használjon. Szedjen sok bőrvédő béta-karotint és E-vitamint, valamint omega-3 zsírsavat.
.
Hajhullás és fejbőr problémák: Sokan elveszítik a hajukat. A haj egyre vékonyabbá válik, majd teljesen, vagy csomókban kihullik. Néhányan az összes szőrüket elveszítik, a fejről, arcról, végtagokról, hónalj alól és az ágyéki területekről. A legtöbb betegnél 6-9 hónapon belül visszanő a haj és a szőrzet is – ezt hajgyökértápláló vitaminokkal serkentheti.
.
Szájüregi-, fogíny- és garatsebek, fekélyek: A kemoterápia fekélyesedést idézhet elő a szájban és a torokban, vagy irritálttá és vérzővé teheti a fogínyt. Különféle szájöblítőkkel, ecsetelőkkel enyhíthető a fájdalom, a kiszáradás és az irritáció. Vannak, akiknek elromlik vagy ki is hullik a foguk. Ezért a fogászati kontroll is nagyon fontos. Gyógynövényes és lenolajos szájöblítéssel mérsékelhető ez is, ill. gyorsítható a gyógyulás.
.
Gyomorproblémák: legáltalánosabb panasz az émelygés, hányinger, hányás és étvágytalanság. Van, aki napokig inni is alig tud a hányinger miatt. A széklet is megváltozhat. Lehet, hogy laza lesz, de az is előfordulhat, hogy székrekedése lesz a betegnek. Hámregeneráló gyógyteák, homoktövis magolaj, gyógygombák és béta-karotinok segítségével ez is rendezhető. Székletrendezéshez rostos béltisztítókat és filmbevonatot képző indiai utifűmag őrleményét javasolhatjuk.
.
A központi idegrendszer problémái: A kemo néhány embernél átmeneti zavartságot, vagy apátiát, depressziót okozhat. Ezen a nagy dózisú vitaminkúra és néhány gyógynövény is segíthet, pl. citromfű, orbáncfű, B-vitaminok, triptofán…
Vese és hólyagproblémák: több gyógyszer irritálhatja, vagy roncsolhatja a húgyhólyagot és a vesét, ettől emelkednek a vesefunkciós értékek, romlik a vizeletkiválasztás, és hólyaghurut is kialakulhat.
.
Májfunkciós károsodás: Mivel a máj a legfőbb méregtelenítő szervünk, ezért nagyon fontos, hogy a kemoterápia alatt kellő támogatást kapjon, hiszen itt bomlik le a legtöbb gyógyszer. Vannak, akiknél a májenzimek annyira megemelkednek, hogy a kezelést szüneteltetni v. abba is kell hagyni. Védelemre a máriatövis-magolaj, a Q10-vitamin, a karnitin, és többféle aminosav javasolható.
.
Keringési gondok: szédülés, vérnyomás ingadozás, szívritmuszavar sem ritka. Ezen pl. a bő folyadékbevitel, vitaminok és nagy adag magnézium enyhíthet.
Vérszegénység: A kemo roncsolja vörösvérsejteket, gátolja azok képződését, ettől a vörösvérsejtek alacsony száma. Vas-és B-vitaminpótlással lehet mérsékelni és a regenerálódást segíteni. Javasolt még a céklalé, a vörös szőlőlé, a lila és vörös bogyósok ill. a csalántea fogyasztása.
.
Vérzékenység:A kemoterapiás szerek egy része csökkenti a vérlemezkék termelődését, és roncsolja a meglevőket. Mivel a trombociták a vér alvadásáért felelősek, hiányuk vérzékenységet okoz. A legkisebb sérülés is könnyen és sokáig vérzik, és hamar alakulnak ki véraláfutások. A lucernakivonat enyhíthet rajta.
Fokozott fertőzésveszély:aki kemoterápián vesz részt, annak legtöbbször a fehérvérsejtszáma is alacsonyabb lesz. A fehérvérsejtek az immunrendszer részei, és segítenek legyőzni a fertőzéseket. A kemoterápián résztvevő páciensek esendőbbek lesznek a fertőzésekkel szemben. Legyengült immunrendszerük miatt fontos, hogy elkerüljék a tömegeket, és ne érintkezzenek olyanokkal, akikről tudják, hogy valamilyen fertőzésük van, például megfázás, vagy nátha. Nagyon fontos az immunerősítők szedése és a megfelelő higiéne is.
.
Hosszú távú mellékhatások
.
Mivel a kemoterápia hosszú távú mellékhatásokat is okozhat, nehéz döntés, hogy a rákos betegek elfogadják-e a kemoterápiát. Sajnos többször előfordul, hogy a kemoterápia miatt legyengült immunrendszer következtében gyorsabban újul ki a megoperált daganat v. a meglevő áttétek robbanásszerűen szóródnak. Vannak olyanok is, akiknél a lezárult kezelések után 1-4 évvel később teljesen más szövettani típusú másik daganat képződik…
A hormongátló kezeléseknél nem ritka a szövődményes méhtestrák kialakulás. Ezért aki ilyen kiegészítő kezelést is kap, annak nagyon szorosan kell kontrollálni a méhnyak és a méhtest állapotát is.
Akiknek volt rákos betegségük, és kaptak kemoterápát, rendszeres szív- és tüdővizsgálatra, vérvételre és pajzsmirigyvizsgálatra kellene járniuk.
.
Mivel védje magát a kemo alatt?
.
Koncentráljon a helyes táplálkozásra! Ha hányingere van, esetleg hány is, vagy hasmenése van, valószínűleg az étvágy is elmegy. Próbáljon mégis ragaszkodni a kiegyensúlyozott, vitális anyagokban dús étrendhez. Több kisebb étkezés jobb, mint néhány nagyobb adag. Mellőzze a zsíros, olajos, sült és fűszeres ételeket – olyan dolgokat, melyek hányingert okozhatnak – és egyen könnyű ételeket.
Kérjen hányáscsillapítót! Vannak orvosságok, melyek enyhíthetik a hányingert. Igyon gyomornyugtató gyógyteát.
Sok folyadékot kell inni! Még ha nem is érez szomjat, a szervezetnek nagy adagban van szüksége italokra, hogy könnyebben kiürüljön a gyógyszermaradvány, s így kevesebb kárt okozzon a májban, bélben, vesében. Ezen kívül pótolni kell a hányás és hasmenés során elvesztett folyadékmennyiséget is. A pincehideg italokat könnyebb elfogyasztani, mint a nagyon hideget, vagy meleget.
.
Védje a fejbőrét! Hogy megvédje a fejbőrét a napégéstől és irritációtól, mindig viseljen kalapot és sálat. Amíg a haja ki nem nő, kellemesebben fogja érezni magát, ha sapkát, sálat és parókát visel. Csak gyenge sampont és hajápolási termékeket használjon (pl. Babylove tusfürdő, sampoo és testápoló – ez csak növényi alkotókat tartalmaz és mentes minden vegyszertől!).
Védekezzen a fertőzések ellen! Mosson gyakran kezet. Csak tiszta pohárból és edényekből egyen és igyon mindig. Kerülje a tömegeket. Természetes antibiotikumként szedjen grépfrútmag cseppet, fokhagyma tinktúrát, propoliszt, méhpempőt, kasvirágot…
.
Próbálja elkerülni a vérzést! Ha véralvadási gondjai voltak, nagyon óvatosan fújja ki az orrát, és mossa a fogát, hogy ezzel is próbáljon elkerülni mindenféle vérzést! Keressen meg olyan orvost, aki kiismeri magát a természetes immunerősítőkben és tud tanácsot adni, mikor mivel tudná támogatni ellenállóképességét.
Ha besugárzást is kap, akkor a bőrét aloe sprayvel és körömvirág krémmel ápolja.
Aludjon gyakran, sokat! A szervezetnek rengeteg pihenésre lesz szüksége, hogy felépüljön a kemoterápiából. Mellőzze a megerőltető tevékenységeket, és hagyjon elég időt a jó éjszakai alváshoz! Ha felborult az alvás-ébrenlét ciklusa, szedjen egy ideig melatonint és igyon komlóteát.
.
Kemoterápia: mérgez vagy gyógyít?
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/4671/a-kemoterapia
A kemoterápiás kezelés során a betegeket olyan gyógyszerekkel (citosztatikumokkal) kezelik, amelyek a daganatos sejteket elpusztítják, vagy legalább szaporodásukat gátolják. A citosztatikumok nagy része a gyorsan szaporodó daganatsejteket szelektíven pusztítja, de sajnos az ép sejtekre is káros hatással lehet. Ma már számos, különböző módon ható kemoterápiás szer van forgalomban. A legtöbb kezelés során ezeket a citosztatikumokat kombináltan alkalmazzák, mert így jobb eredmény érhető el. Mikor alkalmazzák a kemoterápiát? A kemoterápia egyes daganatok kezelése esetén alkalmazható önállóan is, így pl.: a vérképzőszervi daganatok (leukémiák, lymphomák) esetében.
.
Több daganat kezelésekor viszont a sebészi-, illetve sugárterápiával kombináltan alkalmazott kemoterápia a legoptimálisabb kezelési lehetőség. A kemoterápia alkalmazható műtét előtt és azt követően is. A műtét előtti kemoterápia célja a daganatos sejtek pusztítása révén a daganatos szövet megkisebbítése, ezzel a műtét sikerességének fokozása. A műtét után alkalmazott citosztatikumokkal a még a szervezetben maradt daganatos sejtek elpusztítása a cél. A citosztatikumok alkalmazhatók szájon keresztül (tabletta, kapszula, folyadék), vénán keresztül (intravénásan), vagy a bőr alá adva (subcutan), illetve az izomzatba fecskendezve (intramuscularisan). Ma már gyakori a bőr alá varrt kis tömlőbe (Porth-A-Cath) juttatott kemoterápia, melynek célja a felső végtagon kialakult kemoterápia utáni bőrreakciók kivédése. Egy egyszerű érsebészeti beavatkozást követően a bőr alá varrt kis tömlőbe a kemoterápia lokális reakciók nélkül, biztonságosan és gyorsan több ezer alkalommal beadható.
.
A kemoterápia az egészséges sejteket sem kíméli Fentiekben már említettük, hogy a citosztatikus szerek a gyorsan osztódó egészséges sejtekre is káros hatással vannak. Gyorsan osztódó pl.: az emésztőrendszer sejtjei (száj-, gyomor-és bélnyálkahártya), a hámsejtek (bőr, hajhagymák), az ivarsejtek és a vért alkotó sejtek (vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék).
.A leginkább károsított sejteknek megfelelően a leggyakoribb mellékhatások a következők. Emésztéssel kapcsolatos zavarok: szájszáradás, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés. A hámsejtek pusztulása miatt bőrszárazság, napfényérzékenység, hajhullás alakulhat ki. A vörösvérsejtek károsodása vérszegénységhez, fáradékonysághoz vezet. A fehérvérsejtek pusztulása a védekezőképesség csökkenését okozza, így fertőzésveszély alakulhat ki. A vérlemezkék károsodása vérzékenységhez vezethet. Ez megnyilvánulhat enyhe formában, mint pl. orr-, illetve ínyvérzés. Sajnos azonban súlyos életet veszélyeztető vérzések is kialakulhatnak (pl. agyvérzés).
Az utóbbi évek kutatásainak köszönhetően a kemoterápia káros mellékhatásai nagymértékben csökkenthetővé váltak. A mellékhatások kivédésének lehetőségei A szájnyálkahártya szárazság, fertőzés kivédésére a kereskedelmi forgalomban lévő különféle szájfertőtlenítő szerek általában nem ajánlottak, mert alkoholtartalmuk miatt még kellemetlenebb tüneteket válthatnak ki, de kellő higítással alkalmazhatóak lehetnek.
Helyettük hasznos lehet a mindenki által jól ismert kamillateás öblögetés, esetleg a langyos vízben feloldott szódabikarbóna. Emellett elengedhetetlen a gondos, lehetőleg minden étkezést követően végzett óvatos fogmosás. A hányinger, hányás enyhítésére különféle módon ható, kombináltan is alkalmazható gyógyszerek állnak rendelkezésre. A gyógyszerek mellett számos olyan módszer van, mely
segíthet a tünetek enyhítésében. Fontos a zsíros, nehéz, fűszeres ételek kerülése. A nagyobb volumenű étkezések helyett a gyakori, kis mennyiségű étkezés szintén hasznos lehet, valamint a glutén és tejmentes diéta betartása a kemoterápia alatt a tünetek enyhülését okozhatják. Hasmenés esetén a gyógyszeres kezelés mellett a megfelelő folyadékpótlás és a diéta betartása a legfontosabb. Kerülni kell a fűszeres ételek, a tej és tejtermékek,a koffein tartalmú italok, édességek fogyasztását. A tünetek enyhülését követően néhány napig még könnyen emészthető ételek fogyasztása ajánlott: rizs, burgonyapüré, kétszersült, keksz, banán, alma. Egyes kemoterápiás szerek nem hasmenést, hanem éppen ellenkezőleg székrekedést okoznak. Ennek elkerülése érdekében magas rosttartalmú ételek (barna kenyér, zöldségek, gyümölcsök) fogyasztása, bőséges folyadékbevitel és amennyire az általános állapot engedi a szokásosnál több testmozgás végzése ajánlható. Ha mindez nem elég, csak a kezelőorvos által felírt hashajtók szedése javasolható még.
A hajhullás sok beteg számára a kemoterápia rettegett mellékhatása. Hangsúlyozni kell, hogy nem minden kemoterápiás szer okoz hajhullást, de ha igen az az esetek többségében nem végleges! A hajhullás a kezelést követően 8-14 nap múlva alakul ki. A hajhullás mellett más testszőrzet átmeneti elvesztése is bekövetkezhet.
A hajhullás csökkentése érdekében a kezelés alatt és után kerülni kell a hajzat erős fésülését, és hajszárító, hajgöndörítő készülékek használatát. Hasznos a 4-5 naponta történő hajmosás magas fehérjetartalmú samponokkal. Védeni kell a kopasz fejbőrt a túlzott hidegtől, illetve a napfényártalomtól. Manapság már a rászoruló betegnek szakorvos által, receptre, kedvezményes paróka írható fel. A hajhullás megelőzésére a kemoterápia napján történő lokális – hajas fejbőrre kiterjedő hűtés is egy lehetőség. A kemoterápia következményeként bőrviszketés is felléphet. A bőrviszketés enyhítésére vizes-és nem olajos alapú testápolók használata ajánlott. Meleg víz helyett inkább a langyos vizes zuhanyozás a választandó. A fürdővízhez adott szódabikarbóna is hasznos lehet. Öltözködés terén kerülni kell a műszálas, feszülő ruházatot. Ezek helyett inkább pamut, jól szellőző ruhák viselése a célszerű. Fontos az önfegyelmezés, a vakarás kerülése, mert az súlyos bőrfertőzésekhez vezethet.
A kemoterápia során a fehérvérsejtek is károsodnak, ez kedvez a fertőzések kialakulásának. A kezelésben részesülő betegeknek ismerniük kell, hogy hogyan lehet elkerülni a fertőzéseket.
Kerülni kell a nyilvánvalóan fertőző betegekkel, hozzátartozókkal való érintkezést. De emellett a nagyobb társaságban való tartózkodás sem ajánlott, hiszen tünetek nélkül is lehet valaki vírus-, vagy baktériumhordozó. Háziállatok tartása, azok etetése-gondozása is veszélyes lehet. A mosatlan, hámozatlan gyümölcs, zöldség, a nyers tej- és tejtermékek, a felvágottak, nyers húsok is veszélyes fertőzés forrást jelentenek a betegek számára. Fontos a gyakori, gondos kézmosás, minden étkezés előtt és WC-használat után. Kerülni kell a nyálkahártya- és bőrsérüléseket fogmosás, borotválkozás, körömvágás során. Bármilyen fertőzésre utaló tünet: láz, torokfájás, köhögés, hányás-hasmenés, gyakori vizelés, bőrseb észlelése esetén minél előbb forduljon orvoshoz!
A kemoterápiás szerek, vagy a hányinger ellenes gyógyszer hatására csökkenő vérlemezkeszám vérzékenységhez vezet. Minden olyan tevékenység kerülendő, mely fokozott erőlködéssel jár (nehéz fizikai munka, nagy terhek cipelése) az életet veszélyeztető agyvérzés elkerülése érdekében.
Fogmosáskor puha sörtéjű fogkefe használata segíthet az ínyvérzés kivédésében. Borotválkozáshoz inkább villanyborotva készülékek használata javasolható, hiszen az ritkábban okoz bőrsérülést. A kemoterápiás kezelés a vörösvértesteket is pusztítja. Ennek következtében vérszegénység alakul ki. Tünetei a gyengeség, csökkent fizikai és szellemi terhelhetőség, sápadtság, légszomj. A kellemetlen tünetek enyhítésére pihenés, kezelőorvos által javasolt vitaminok szedése, bő folyadékbevitel ajánlott.
A kemoterápiás szerek a nemi szerveket és a fogamzást is károsíthatják. A citosztatikumok férfiak esetén nemcsak az ivarsejtek számának csökkenését idézik elő, hanem károsíthatják azokat. A károsodott ivarsejttel történő megtermékenyítés pedig fejlődési rendellenességhez vezethet. A kezelés előtt ezért feltétlen indokolt minden fogamzóképes korú férfi esetén tisztázni, hogy akar-e még gyermeket. Amennyiben igen, úgy lehetőség van arra, hogy a kezelés megkezdése előtt ivarsejteket gyűjtsenek és azokat speciális helyen, úgynevezett spermabankban tárolják. Az így tárolt sejteket később mesterséges megtermékenyítés során felhasználhatják gyermeknemzésre. A citoszatikumok spermiumokra kifejtett károsító hatása miatt a kemoterápiás kezelés alatt és azt követően két évig tanácsos a fogamzásgátlás.
Nők esetén a citosztatikumok károsíthatják a petefészkeket, csökkentve azok hormontermelését. Ez a menstruációs ciklus megváltozásában, illetve teljes elmaradásában nyilvánulhat meg. A férfiakhoz hasonlóan nők esetén is két évig tanácsos elkerülni a gyermeknemzést. Nőknél hüvelyszárazság és a külső nemi szerveket érintő bőrszárazság alakulhat ki. Ezek nemcsak a nemi vágyat csökkentik, hanem a közösülést is fájdalmassá teszik. A tünetek enyhítésére a gondos higiénia mellett hüvelykenőcsök és kúpok állnak rendelkezésre.
/ Forrás: WEBBeteg Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs Lektorálta: Dr. Molnár Katalin /
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/daganat/4671/a-kemoterapia